پنج دلیل برای آموزش رباتیک در مدارس

در دنیای امروز که تکنولوژی بیش از هر چیزی حکم فرما است، بسیار مهم است که دانش آموزان را برای آینده پرورش دهیم. آموزش رباتیک در طول تحصیل دانش آموزان باعث افزایش توانایی خلاقیت، ایده های نو و پرورش اعضای سازنده برای جامعه خواهد شد. بسیار از کشورها اهمیت آموزش رباتیک در مدارس را از سال های قبل دریافتند و شروع به ایجاد برنامه ها و قوانینی کرده اند که این آموزش ها را در سیستم مدارس خود بکار گیرند. با آموزش مفاهیم پایه رباتیک به دانش آموزان، می توانیم دنیای جدیدی پیش روی آنها باز کنیم و آنها را با فرصت های جدیدی روبرو کنیم که در جاهای دیگر به آن دسترسی نخواهند داشت.

در ادامه پنج دلیل اینکه چرا یادگیری رباتیک در مدارس اهمیت ویژه دارد را بررسی خواهیم کرد.

۱- رباتیک مقدمه ای برای یادگیری برنامه نویسی است.

یادگیری برنامه نویسی یک مهارت عالی است که باعث می شود در آینده دانش آموزان شغل مناسبی پیدا کرده و همچنین از درآمد بالایی در طول زندگیشان برخوردار شوند.

آموزش  برنامه نویسی به دانش آموزان در سالهای ابتدایی ورود به مدرسه آنها را با چالشهای مختلفی روبرو می کند.

وقتی دانش آموزان یک ربات فیزیکی را برنامه نویسی می کنند، به سادگی اشتباهات برنامه نویسی را برطرف می کنند، چون آنها می دانند که ربات قادر به انجام چه کارهایی است.

آنها حین برنامه نویسی مهارت های مورد نیاز برای ایجاد الگوریتم های  دقیق و صریح را یاد می گیرند، ضمن اینکه کار کردن با ربات فیزیکی برای دانش آموزان بسیار سرگرم کننده است.

اموزش رباتیک در مدارس به دانش آموزان فرصت پاسخگویی به تقاضای رو به رشد آموزش در زمینه های علم،ریاضی، مهندسی و تکنولوژی را می دهد.

۲- رباتیک خلاقیت را افزایش می دهد.

رباتیک نمونه ای از یادگیری بر مبنای تولید است. دانش آموزان فرصتی ساخت چیزی را دارند که برای آنها قابل لمس است و آن را بر اساس کاری که قرار است انجام دهد می سازند. رباتیک بسیاری از زمینه های خلاقیت، مهندسی و تکنولوژی را با هم ترکیب می کند.

هنگامی که دانش آموزان فرصت خلق چیزی را دارند که از نظر آنها جذاب است، همکاری آنها با یکدیگر بیشتر کرده و اطلاعات آنها را افزایش می دهد.

۳- رباتیک دانش آموزان را برای آینده آماده می کند.

در حال حاضر سریعترین شغلهای در حال رشد، مشاغلی است که در زمینه فناوری هستند و انتظار می رود در دهه آینده ۱۷ درصد رشد بیشتری داشته باشد. صنایعی مانند صنایع هواپیماهای بدون سرنشین طی دو سال گذشته به طور چشمگیری در حال رشد و توسعه بوده است. صنایع این چنینی که در حال رشد سریع هستند به افرادی خلاق و با ایده های نو نیاز دارند. کسانیکه دانش طراحی و ایجاد فناوریهای مورد نیاز برای این صنایع را دارا باشند.

با گذشت زمان تمام دانش آموزان طی چند سال یا بیشتر فارغ التحصیل می شوند، در حالیکه بیش از نیمی از مشاغل در دنیا در زمینه تکنولوژی و … خواهد بود و بخش قابل توجهی از سایر صنعتها نیازمند کارمندانی هستند که در زمینه تکنولوژی دانش لازم را کسب کرده باشند.

وقتی دانش آموزان در طی سالهای تحصیل خود از آموزش رباتیک بهره مند شوند، می توانند استعدادها و علایق خود را در این زمینه کاری کشف کنند.

بدون دانش و عدم دسترسی به آموزش رباتیک، هیچ راهی برای ایجاد علاقه در دانش آموزان در این زمینه وجود ندارد.

بدون آموزش رباتیک در مدارس دولتی بسیاری از استعدادها و فرصت های یادگیری برای دانش آموزان، و به دنبال آن منابع انسانی مناسب برای شغل هایی که بر مبنای تکنولوژی هستند از بین خواهد رفت.

۴- رباتیک به دانش آموزان یاد می دهد نا امیدی را به نوآوری تبدیل کنند.

یادگیری ساخت و برنامه نویسی یک ربات معمولا یک فرآیند سخت و پیچیده است. بنابراین بسیار از دانش آموزان در یادگیری آن دچار نا امیدی می شوند. آموزش رباتیک در مدارس می تواند به این دانش آموزان کمک کند تا سرخوردگی و نا امیدی از یادگیری را به نوآوری و خلاقیت تبدیل کنند. این یک درس ارزشمند برای زندگی است تا دانش آموزان در مواجهه با مشکلات و چالش ها از آن استفاده کنند. آموزش رباتیک باعث می شود دانش آموزان نا امیدی شان را به تلاش بیشتر و سخت تر برای حل مشکلات تبدیل کنند. تمامی این کارها باعث می شود تا پایان کار برای آنها شیرین تر و ارزشمند تر به نظر برسد.

آموزش رباتیک نه تنها به دانش آموزان می آموزد که چگونه مسائل را حل کنند ، بلکه به آنها کمک می کند سطح نبوغ خود را افزایش داده و خود را برای موقعیت های کاری آینده آماده کنند.

۵- رباتیک دانش آموزان را برای انجام کار گروهی و افزایش مشارکت در کارها تشویق می کند.

رباتیک رشته ای است که برای طیف گسترده ای از دانش آموزان با استعدادها و مهارت های متفاوت در دسترس است. مطالعات نشان داده اند که رباتها توانایی جذب دانش آموزان دارای بیماری اوتیسم را دارند. دانش آموزان از طریق کلاس های رباتیک ، می توانند چیزی هایی به غیر از برنامه نویسی نیز یاد بگیرند.
آنها می توانند مهارت های رهبری، مشارکت اجتماعی، برقراری ارتباط در پلتفرم ها و رسانه های مختلف، شناخت احساسات و علایق خودشان و نحوه انجام کار گروهی را بیاموزند.

حدود یک سالی است که به گروه آموزشی آترین پیوسته است، در مهر 1396 شروع به تدریس برنامه نویسی به زبان اسکرچ کرد که تا کنون نیز ادامه دارد. او سعی دارد تا با ترجمه ی مقاله های گوناگون در زمینه های رباتیک و برنامه نویسی به افزایش دانش هموطنان خود مخصوصا دانش آموزان کمک کند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *